top of page
  • Yazarın fotoğrafıBozkurt Cendey

Zor dönemlerde bir koç ile çalışmanın faydaları üzerine değerlendirmeler:

Güncelleme tarihi: 10 Tem 2020

Bir lider olarak, çevrenizdekiler ilham almak için size bakıyor.


Fakat şu sıralar eşi benzeri görülmemiş bir belirsizlik içindeyiz. Muhtemelen pek çok farklı yöne doğru çekiliyorsunuz. Yalnızca yöneticilik yaptığınız kurumun gidişatına olumlu destek verecek stratejik kararlar almanız değil aynı zamanda birlikte çalıştığınız ekibinize çeşitli taktikler vererek rehberlik etmeniz de gerekiyor.


Kafanızda onlarca soru ile uzun saatler boyunca deli gibi çalışıyorsunuz. Eminim bu arada ıskaladığınız büyük bir değer var ki o da KENDİNİZ !


Unutmayın , bu durum sizin için her ne kadar önemsenmez ve önceliksiz görünse de şu sıralar kendinizle ilgilenmemek liderlik ettiğiniz insanlara daha iyi destek olma becerinizi azalttıkça azaltacaktır.


Oysa kriz zamanlarında herkes gibi yöneticilerin de desteğe ihtiyacı var. Bu gibi zamanlarda kişi kendini tehdit altında hissediyor. Oysa bu his hiç doğru değildir. Aslında kişi zorlanıyordur. Bir koç ile çalışmanın en büyük yardımı kendinizi tehdit altında hissetmektense zorlanmakta olduğunuzu fark ederek bu zorlanmanın üstesinden nasıl geleceğinizi bulmanızdır.


Koçluk, iş sürekliliği, iş gücünün güvenliği, çalışanların refahı ve mali güvenlk gibi kurumsal performansın korunmasına yönelik konularda alacağınız kararların daha net ve esnek olmasına destek olur. Bunları korumaya yönelik stratejiler geliştirmenize ışık tutar.


Profesyonel koçların kullandığı pek çok araç ve tekniğin, stresi azalttığı hakkında bilimsel olarak yapılmış çalışmalar ve kanıtları vardır. Koçluk insanların olup biteni doğru değerlendirip, tasarlamalarına, kişinin kendi çevresini değiştiremese de kendi dayanıklılık ve kapasitelerini bulmalarına yardımcı olur. Özellikle içinden geçtiğimiz bu zor dönemlerde yöneticiler ve liderlerin koçluk alması, fark edilir olumlu etkiler sağlar.


Araştırmalar koçluğun performansı en az 4 yönde iyileştirebileceğini göstermektedir:


1- Daha fazla bireysel ve bağlamsal farkındalık: Koçluk kişiyle ilgilidir. Yani çoğu zaman insanın görmediği tek kişi olan kendisiyle! Dolayısı ile bir lider ve yönetici olarak göremediğiniz kendiniz hakkında daha fazla ve detaylı bilgi sahibi olursunuz.

2- Başkalarını daha iyi anlamak: Koç ile çalışmak, başkalarının neden o şekilde düşündüklerini anlamanıza ve bakış açınızı çeşitlendirmenize yardımcı olur. Çevrenizdekilere destek olmak veya şirketiniz için daha iyi bir yöne odaklanmak üzere atabileceğiniz adımları görmeniz daha kolaylaşacaktır.

3- İletişim kurma yeteneği: Bir koç sizinle birlikte çalışarak, sizin için neyin önemli olduğunu, değerlerinizi işinize ve diğerlerine nasıl aktardığınızı fark ettirecek ve geliştirmeniz için destek olacaktır.

4- Başkalarına koçluk yapma yeteneği: Kendi gelişiminiz için koçluk almanın değerini deneyimlediğinizde, ekibinizle birlikte bu fırsatları fark etmeye ve değerlendirmeye daha da hazır olacaksınız. Bu kapasite, "iyi bir lider" ve "harika bir lider" arasındaki en önemli fark olacaktır.


Koçluk, değişimi entegre etmenin en iyi yollarından biridir ve hem bireyler hem de kuruluşlar için kalıcı değişikliklere yol açar. Bu gibi zor dönemlerde organizasyonlar üstün yetenekli çalışanlarını korumaları ve geliştirmelidirler. Koçlar insanların olaylara takılıp kalmasına ve sabit kalıplardan ya da sabit zihniyetlerden çıkmalarına yardımcı olur. İnsanlar kriz fırsatlarını yaşam ve iş değişikliklerinde büyük adımlar atmak için kullanabilirler.


Hepimiz deneyimliyoruz ki bu tip belirsizlik ve kriz dönemlerinde insanoğlu bir amaç ve anlam arayışına yöneliyor. Bu arayışta ona destek olacak bir koç ile çalışmanın olumlu katkıları, belirsizlik dönemlerini en az zararla geçirmekte en büyük fayda olacaktır.
40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page