top of page
  • Yazarın fotoğrafıBozkurt Cendey

Yoksa evden çalışmayı çok mu sevdik?

Aslında ben bu tanıma EVDEN çalışma demiyorum.  Çünkü teknolojinin yardımı ile sadece eve kapanıp kalmanız gerekmiyor.  Dolayısı ile HER YERDEN çalışma daha doğru bir tanım olabilir. Nerde olursan ol elinde bir dizüstü bilgisayar, ya da akıllı telefon olsun yeter. İşlerini yürütmek çok kolay. Bundan 10 yıl önce çalıştığım kurumsal ortamlarda bunu teklif etmek intihara teşebbüs etmekten başka bir şey değildi:) Patronun yüz ifadesi zaten her şeyi açıklardı.

Şimdi görüyorum ki tüm o yöneticiler bu uygulamanın işleyebileceğini gördüler.

Amerika'da IBM tarafından 25.000 kişi arasında yapılan bir araştırmaya göre pandemi sonrası evden çalışmaya devam etmek isteyen yetişkinlerin oranı %54 çıkmış. Böyle bir araştırmayı bizim ülkemizde yapsak sonuç kaç çıkardı acaba? :))

Bu pandemi sürecinde karşı karşıya kaldığımız ve zaman içinde severek kabullendiğimiz bir yaşam biçimi başladı. Evden çalışma. Evden çalışmayla birlikte, ekmek, pide, pasta, yemek her şey evde hallolmaya başladı. Çalışan kadın mutfağını keşfetti. Tüm hünerlerini göstermeye başladı. Çalışan eşler odaları paylaştılar. Herkes kendine bir ofis alanı yarattı.

Ben çok uzun yıllar kurumsal hayatta çalıştım. Hizmet sektöründe çalışmak daha çok sahada olmayı gerektiriyor. Bizim de işimizin bir kısmı seyahat etmekti. Sabah kahvaltıyı Fransa’da yapıp akşam yemeğini Hollanda’da yediğimiz çok olmuştu. Seyahat dönüşlerinde ne kadar yorgun olursan ol saat 09:00 dedin mi ofiste olacaktın. O zamanlar çok özenirdim evden çalışmaya. Çünkü ne zaman teklif etsen alacağın cevap belliydi.

Aslında uzaktan çalışma modeli son birkaç yıldır birçok ülkede uygulanıyor. Hindistan, Brezilya, Almanya gibi ülkelerde uzaktan çalışma oranı %50yi aşmış durumdaydı.

Bununla birlikte dünya markası olan pek çok firmanın da bu tip uygulamaları olduğunu biliyoruz.

Ülkemizde de bu konu hep tartışılır ve bir geçiş sürecinin olacağı tahmin edilirdi. Bu geçiş süreci belki çok uzun sürecekti ama kaçınılmaz uygulama bir şekilde başlayacaktı. Tabii ki bu gibi uygulamaların ülkelerin sosyal, ekonomik ve kültürel özellikleri ile yakından ilgisi var.

Covid-19 bu uygulamanın ülkemizde ister istemez hayata geçmesine neden oldu. Önceleri bir adaptasyon dönemi yaşandıysa da uygulama kısa sürede benimsendi.

Son zamanlarda yöneticilik ve patronluk yapan çoğu arkadaşımda görüyorum ki pandemi sırasında oluşan uzaktan çalışma uygulamasını pandemi sonrasında da sürdürecekler. Genelde maliyetlerin düştüğünü gördüler. Pek çok konuda verimliliğin arttığını zamandan da tasarruf sağlandığını deneyimlediler. Dolayısı ile her birinin kendince haklı sebepleri var. Ve şurası gerçek ki uzaktan çalışma bazı meslek grupları için biçilmiş kaftan oldu. Çalışanlar da çalıştıranlar da memnunlar

Ancak göz ardı etmememiz gereken çok da önemli noktalar var;

Özellikle bu ülkenin insanları kalabalık ailelerdir. Uzaktan çalışma uygulaması modern toplumlarda, bekar ya da az sayılı çekirdek ailelerde, teknoloji imkânı olan mekanlarda güzel işleyebilir. Ancak eminim ki iki göz odada çoluk çocuk, torun tombalak yaşayan aileler, teknolojisi uygun olmayan mekanlar, evde kalmak istemeyen ya da kafelerden çalışmaya zorlanan kişiler için bu gibi durumlar hayli zorlayıcı olmalı.

Ayrıca sosyal ilişkiler açısından çok dar bir alana doğru itilme tehlikesi var. Uzaktan çalışanların haftada en az bir gün de olsa ofis ortamına gelmeleri ve sosyalleşmeleri çok önemlidir. Toplam çalışan sayısının en az yarısını evden çalıştıran ve belli haftalarda rotasyon yaptıran şirketler olduğunu duyuyorum. Bu da uygun bir çözüm olabilir.

Kişinin motivasyon ve çalışma isteğini yüksek tutabileceği bir model yaratmadığınız takdirde aklını çelecek onlarca seçenek bulma ihtimali de çok fazladır. (En azından Netflix üyeliği vardır)

Biteviye, tekdüze çalışma ortamları insanı sıkan bir durumdur. Ofiste çalışırken bir rutine girdiğinizi hissettiğinizde başka bir işe öncelik verebilirsiniz. Ancak uzaktan çalışma sırasında maalesef bu imkanlar ofisteki gibi olmaz. Ofiste takip ettiğiniz program ve uyguladığınız süreçleri evde takip etmek, aynı sıra, aynı hız ve aynı rahatlıkta yürütmek çoğu zaman mümkün değildir. Ofis ortamındaki iletişim çok daha hızlıdır ve sürece destek olur.

Cep telefonunu sessize almak, aramaları ve toplantıyı kaçırmak, sanal toplantılarda bedenen orada olup zihnen başka yerde olmak ya da saat artık beş oldu bu kadar çalışma yeter diyerek işleri ertelemek, uzaktan çalışma esnasında kolaylıkla mümkündür.

Son olarak kabul etseniz de etmeseniz de ofisin bir enerjisi vardır.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page