top of page
  • Yazarın fotoğrafıBozkurt Cendey

İşyerlerinde Koçluk ihtiyacı

İşyerlerinde koçluk hizmeti almanın, çalışanlar üzerinde yarattığı memnuniyet ve sağladığı verimli çalışma bilimsel olarak yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Koçluk alan çalışanlar daha kaliteli beceriler kazanmakta ve işyerlerine faydalı sonuçlar sağlamaktadır.


Ancak genel olarak şunu görüyoruz ki, şirketler, koçluk hizmetlerinden sadece üst düzey yöneticilerini faydalandırıyorlar. Diğer kademeler ve çalışanların büyük bir çoğunluğu genellikle seminer, eğitim ve diğer çeşitli öğrenme yöntemleri ile sınırlı gelişim seçeneklerine sahip oluyorlar. Bu tip çalışmalar, kişiselleştirilemediği için çalışanların sürekli öğrenme, gelişme ve değişimlerine belli bir noktaya kadar destek verilebiliyor ve sonuçlar daha öteye gidemiyor.


Durum böyle olunca da sınırlı sayıda verilen koçluk hizmetlerinin etki ve sonuçlarını şirketin bütününde görmeyi ummak, çoğu zaman beklentileri karşılamıyor.


Koçluk hizmetini sadece üst düzey yöneticileri ile sınırlandıran şirketler, aldıkları hizmetin değerlendirmesini şirket genelinde etkisini ölçmeye çalışsalar da bunun sonuçlarına varmaları pek mümkün değil.


ICF Uluslararası Koçluk Federasyonunun yaptığı araştırmalarda, yavaş yavaş iş hayatına ve yönetimlere girmeye başlayan Z kuşağının pek yakın gelecekte, iş hayatında koçluk desteğinin bir zorunluluk olması gerektiği yönünde karar alacaklarını gösteriyor.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page